Návrat Ferdinandova sloupu

na skálu Sedlo ve Svatojánských proudech

10.5.2008

Fotogalerie

Když jsme během novoročního ponoru 1.1.2007 po několikatýdenním pátrání našli skálu Sedlo, jednu z dominant Svatojánských proudů, netušili jsme, že to je teprve začátek největší akce, kterou se zatím Willyteamu podařilo dotáhnout do zdárného konce.

Jak jsme tak postávali na břehu, cpali se dekopolívkou a dalšími dobrotami, a povídali o všem možném, někoho jen tak mezi řečí napadlo, že by nebylo špatné na Sedlo vrátit zpátky Ferdinandův sloup, protože tam jednak prostě vyloženě chybí, a jednak by to byla odpověď na otázku "co tam v té kalné vodě vlastně hledáte?!", kterou každý "slapský" potápěč slyšel od svého věci neznalého okolí nejmíň 100x.  Zpočátku v legraci míněná poznámka se ale postupně stala výzvou a celá akce začala dostávat stále konkrétnější obrysy. Jenže ono se snadno řekne, a hůř udělá.

Především nám chyběl sloup. Bylo jasné, že ten původní nám asi nikdo nepůjčí, byť by byl náš záměr sebebohulibější. Po zvážení všech aspektů jsme se rozhodli na Sedlo vrátit repliku Sloupu v měřítku 1:2 (pod vodou, která jak známo zvětšuje, bude tak akorát). Po komunikaci s několika kamenickými mistry, kdy se ukázalo, že i přes zmenšení překračuje počet nul na cenových nabídkách o několik řádů naše možnosti, začalo na zahradě jednoho z domků ve vesnici Chlístov postupně ze země růst betonové cosi, co se našemu Sloupu stále více podobalo, až vznikla jeho bez nadsázky skoro věrná, byť zmenšená kopie. Hlavní tvůrce Rozruch tímto počinem současně nevědomky založil nový výuční obor "umělecký betonář" a současně - vytvořením tvarované hlavice sloupu - sloužil i mistrovskou zkoušku a stal se zakládajícím členem toho perspektivního cechu.

Druhým problémem byl úřední šiml. Do boje s touto obludou se srdnatě vydal Úžasňák, ale nutno říct, že místo očekávaného tvrdého odporu narazil na neuvěřitelné pochopení všech "lidí od vody", ať už šlo o Povodí Vltavy, Státní plavební správu, i všechny ostatní.

No a pak zbývala ještě spousta "drobností" - počínaje vymyšlením a zkonstruováním speciální pracovní plošiny, přes zhotovením nerezové pamětní tabulky na Sloup nebo propracováním technologie samotného spouštění.

Tyto přípravy zabraly téměř celý rok, ale na podzim se začaly věci postupně rýsovat a zapadat do sebe a začalo být jasné, že už asi opravdu nepůjde "cuknout".

"Vedlejší produktem", jehož cílem bylo jednak "odpracovat si" zapůjčení potřebného pracovního prámu od Povodí, ale také vyzkoušení pracovní plošiny a koneckonců i estetická stránky věci (:-)), bylo vyčištění břehu a dna v okolí Sedla a přilehlé zátoky od haraburdí, které se za ty roky, co je přehrada přehradou, na dně nashromáždilo. Během zimy roku 2007 jsme tak vyzdvihli několik tisíc kilogramů odpadu. Většinu tvořily prorezivělé sudy, sloužící kdysi jako součásti pontonů pro kotvení plavidel, ale vytahali jsme také velké množství dalšího nepořádku, různými konstrukcemi počínaje až po ledničku či akumulátory a samozřejmě velké množství pneumatik. Docela smutný pohled na to, co všechno člověku "upadlo" do vody jen na tomto malém kousíčku slapského břehu.

S vlastním spuštěním jsme se ale rozhodli nespěchat a počkat až do roku 2008. Tento rok se nám hodil i proto, že je z hlediska historie Sloupu alespoň trochu "kulatý" - uplynulo totiž 365 let od vztyčení Sloupu na Sedlo a současně také 55 let od jeho sejmutí během výstavby Slapské přehrady.

Úplně zásadní význam pro další postup mělo osobní setkání s profesionálními potápěči z Potápěčské stanice v.o.s. v čele s Mildou Hatákem někdy na podzim 2007. Obě party si snad docela padly do oka, absolvovali jsme několik příjemných společných akciček a profíci nám také slíbili radu i pomoc při spouštění Sloupu - což taky do slova a do puntíku dodrželi.

Posledních pár týdnů jsme tedy podle jejich pokynů finišovali s přípravami. Původní lože Sloupu na Sedle bylo nutné očistit od bláta a zvětralé povrchové vrstvy betonu. Na očištěnou plochu jsme umístili ocelový rámeček a jílem jej utěsnili tak, aby do něj šlo vytvořit nové betonové lože. Současně bylo nutné na Sedle zřídit kotevní body, vyvázat sestupové lano a také ze čtyř okolních míst připravit další lana pro přesné ukotvení pracovní plošiny. Dalším nezbytným krokem bylo sestavení a vyzkoušení spouštěcího válce - starého bojleru, sloužícího pro vyvážení skoro 3 metry vysokého a 700 kilo vážícího Sloupu tak, aby s ním bylo možné přesně manipulovat a usadit jej na zvolené místo. 

No a pak konečně nadešel 10. květen 2008 - datum, které jsme vybrali pro vlastní akci. Počasí nám nezvykle přálo, takže všechno mohlo proběhnout v podstatě přesně podle plánu. Hlavní základnu jsme zřídili na Náplavce, kam jsme také hned ráno dotáhli plošinu se Sloupem (na plošinu jsme si ho nachystali již předchozí den pomocí jeřábu z přehrady). Na Náplavce jsme také rozbili stan s informacemi a vytištěnými fotkami, Honza a Blanka Reichrdtovi přidali o svoje krásná "tabla" popisující historii Svatojánských proudů, plavby na Vltavě a další zajímavosti, k dispozici bylo i občerstvení pro přímé aktéry i příchozí.

No a po slavnostním "nástupu" účastníků spojeném s křtem sloupu šampaňským v létě vyloveným ze dna Slap se mohlo jít už doopravdy na věc. Nejprve na označené místo vyrazila plošina se Sloupem. Po jejím zakotvení se k ní připojil i pracovní prám, na kterém si mezi tím připravili svoje "fidlátka" potápěči včetně týmu Potápěčské stanice. Kromě potápěčů na ní dorazila i spousta dalších pomocníků a také zástupci médií.

Po malém přizvednutí a odstranění podpůrných trámků začal Sloup postupně klesat pod hladinu a v 10:55 se nad ním - doufáme že nejméně na dalších 300 let - zavřela Slapská voda. Díky profesionálnímu vybavení ovšem mohli hosté na plošině sledovat přímý přenos z usazení Sloupu a Milda dokonce pomocí podvodního telefonu poskytl přímo ze dna rozhovor jedné nejmenované televizi :-). Prostě naprosto úžasná, zcela profesionálně odvedená práce.

Kolem poledne se potápěči začali postupně nořit z vody a mohla nastat snad ještě příjemnější, společenská část akce. Díky pochopení správce přehrady se tato "sloupová párty" mohla odehrát přímo na zahradě hrázného. Stoly se prohýbaly, podávaly se grilované klobásy, uzená kýta, vynikající saláty a spousta sladkostí, kterým dominoval - co jiného, než Ferdinandův minisloup v marcipánovém provedení. Prostě pohoda, umocněná hřejivým pocitem z dobře vykonané práce.

Takže ještě jednou na závěr - dne 10.5.2008 v 11:20 je po 55 letech Ferdinandův sloup zpátky na svém místě a doufáme, že zde vydrží nejméně dalších 310 let, stejně jako jeho předchůdce.

Poděkování:

* Povodí Vltavy, s.p., za pochopení a maximální podporu a vstřícnost při realizaci tohoto bláznivého nápadu. Speciální poděkování ing. Komárkové, ing. Holubičkovi a panu Pávovi, hráznému na Slapech,

* Potápěčské stanici Chomutov, v.o.s. za naprosto profesionální přístup a perfektní práci i spolupráci - je čest s vámi pracovat a radost se na vás dívat! Speciální poděkování Petru Andrtovi, řediteli, který tuhle "brigádu" schválil a tudíž vlastně i platil, a Mildovi Hatákovi, hlavnímu potápěči, za spoustu cenných rad i za to, že "to všechno" zorganizoval, zařídil, přitáhl na Slapy svůj tým a taky si to nakonec pod vodou osobně odmakal,

* Státní plavební správě Praha za velkou vstřícnost a pochopení při vyřizování formalit,

* Celému "realizačnímu willytýmu" (včetně mnoha shora již jmenovaných i nejmenovaných "čestných a externích členů") v čele s Vencou a Jirkou Urbancovými. Myslím, že i v dnešní uspěchané době se podařilo ukázat, že nadšení pro společnou věc dokáže překonat lecjakou překážku a i v čistě amatérských podmínkách může vzniknout dílo, jež bude přinášet radost mnoha dalším generacím.

 

(c) WILLYTEAM, www.willyteam.cz

ODKAZY:

Fotogalerie z akce   Online galerie 10.5.08

Video (zatím mimo provoz)

Šot ze zpráv TV Prima 10.5.2008 (odkaz na stránky Potápěčské stanice Chomutov)

Články o spouštění Sloupu jinde na webu: Slapy nad Vltavou   Šakalův blog(+video)   Stranypotapecske

Článek o skále Sedlo a jejím znovuobjevení Willyteamem 1.1.2007

Stránka o Svatojánských proudech

Výlet do Svatojánských proudů v podání serveru iDNES

Největší internetová sbírka současných i historických fotografií Vltavy

Aktualizace: 21.5.2008